Brez moke in brez glutena na sploh. Z zelo malo sladkorja. Kaj sploh je v tem sočnem kolaču, se boste vprašali. Same dobrote, vam povem – mleti mandlji, zelo malo nerafiniranega rjavega sladkorja, nekaj korenčkov, malo pomaranč in jajca. Ogromno ljubezni. 🙂
Z Mercatorjem sem v sklopu projekta Kuham, kjer se virtualno družimo z raznoraznimi slovenskimi blogerji tokrat dobili izziv, da pripravimo malce drugačno velikonočno kosilo/obrok/jed za naše skakalce. Hm, ja, kar zanimiv izziv. Nekaj časa sem brskala in iskala kakršnekoli jedilnike, jedi, primere obrokov za naše skakalce, ampak se najde bore malo. Pazijo sicer na težo in vzdržujejo kondicijo. Težek zalogaj za obdelavo in predrugačenje velikonočnih jedi, ki so precej težke. Zato sem se odločila za preprosto, a sočno korenčkovo pecivo, ki bi lahko bilo tudi potica, ampak naj bo pecivo.
Ker nima moke, sem uporabila nekaj škroba za vezivo, ampak bi ga lahko tudi izpustila. Pecivo bi bilo še bolj sočno, če bi v maso dodala 50 ml maščobe, naslednjič preizkusim tudi to. Je pa lepo zdržalo nekaj dni v hladilniku, 2 dan po peki je bilo najbolj sočno in slastno. 🙂
- MLETI MANDLJI, 150 g (+ nekaj za okras)
- ŠKROB, koruzni ali krompirjev, 50 g (lahko ga tudi izpustite)
- BIO POMARANČA, naribana lupinica 1 pomaranče
- CIMET, 1 zvrhana čajna žlička
- PIMENT, 1 noževa konica
- INGVER, ½ čajne žličke
- KORENČEK, 2 manjša (dolžine 12 cm, premera 2 cm)
- JAJCA, 3 velikost M
- RJAVI SLADKOR, nerafinirani, 70 g
- POMARANČNI SOK, sok 1 pomaranče
- SODA BIKARBONA, 1 +1 čajna žlička (1 za v maso, 1 pa za namakanje pomaranč)
- TEMNA ČOKOLADA, s pomarančo za preliv, 100 g
- Mandlje, 1 žličko sode, škrob in naribano pomarančno lupinico premešamo. (Bio pomarančo najprej dobro oščetkamo in za 10 min namočimo v 200 ml vode skupaj z 1 žličko sode bikarbone. Ponovno dobro oščetkamo in obrišemo do suhega).
- Dodamo začimbe in na drobno naribana korenčka.
- Posebej penasto zmešamo jajca s sladkorjem in prilijemo pomarančni sok. Zmešamo sestavine iz obeh posod, nekajkrat premešamo in pustimo pol ure počivati.
- Maso vlijemo ( je precej tekoča) v pomaščen manjši pekač; pečemo na 180°C dobre pol ure. Pecivo ustrezno preverimo z lesenim zobotrebcem, ki ga zapičimo v sredino; če je čist, ko ga izvlečemo, je pecivo pripravljeno, drugače ga pečemo še dodatnih 5-7 minut.
- Ohladimo na rešetki in prelijemo s prelivom iz stopljene temne čokolade (na vodni kopeli ali pa v mikrovalovki 2x30 sekund na 800W)
Pingback: Korenčkovo pecivo z lešniki